Úžitková výmera bytu na katastri

AKTUALIZÁCIA: po spustení novej webstránky katastra v roku 2022 už nie je možné dohľadať výmeru bytu. Katastrálny úrad na našu otázku, či bude tento údaj o výmere v budúcnosti opäť dostupný, neodpovedal.

TIP: Dobrou pomôckou pre vyhľadanie výmery panelákových bytov môže byť portál www.akebyty.sk 

Výmeru bytu často nájdete ja na mesačnom vyúčtovaní, v znaleckom posudku alebo v pôvodnej nadobúdacej zmluve bytu (napr. kúpna zmluva, zmluva o prevode družstevného bytu atď)

Potrebujete si overiť úžikovú výmeru bytu? Postačia Vám k tomu údaje z listu vlastníctva.

  1. Navštívte webstránku katastra https://www.katasterportal.sk
  2. V ľavom menu Vyhľadávanie kliknite na Byt/nebytový priestor
  3. Zadajte údaje z listu vlastníctva – kraj, okres, obec, katastrálne územie, druh priestoru: byt, súpisné číslo stavby, číslo bytu a overovací kód
  4. Po kliknutí na Vyhľadať sa Vám zobrazí zoznam bytov.
    Pokiaľ sa v stavbe so zadaným súpisným číslom nachádza viac bytov s rovnakým číslom (napr. stavba pozostáva z viacerých vchodov, čo je typické pre bytovky na sídliskách) tak sa Vám v tabuľke zobrazí viac bytov.
  5. Kliknite na číslo bytu v prvom stĺpci tabuľky, ktoré sa nachádza v hľadanom vchode.
  6. V detaile bytu nájdete okrem iných informácií úžitkovú výmeru a napríklad aj poschodie.

DÔLEŽITÉ: Úžitková výmera bytu uvedená na katastri spravidla zahŕňa výmeru prislúchajúcej pivnice a nezahŕňa plochu lodžie (resp. balkóna, pretože ten je spoločným priestorom bytového domu). Nie každý kataster eviduje úžitkové výmery bytov, takže v niektorých prípadoch úžitkovú výmeru v detaile bytu bohužiaľ nenájdete.

Bol tento obsah nápomocný?
ÁnoNie