Názory na investovanie do nehnuteľností v roku 2020

Odporúčania 75 odborníkov na TREND Barometer

Aj napriek rýchlo rastúcim cenám sú nehnuteľnosti podľa TREND Barometra najodporúčanejšou investíciou v roku 2020.

Na otázku "Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?" začiatkom januára odpovedalo 75 predstaviteľov hospodárskeho života.

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu.

Reality44%
Akcie20%
Zlato5%
Dlhopisy4%
Hotovosť4%
Alternatívne investície23%

Ochrana pred zápornými úrokmi v bankách

Investícia do nehnuteľnosti je tiež jednou z alternatív ako ochrániť svoje úspory, ak banky zavedú záporné úroky na vložené peniaze. Mnohé banky v Európe už poskytujú záporné úrokové sadzby z vkladov, čo znamená že klienti z banky vyberú menej peňazí ako vložili.  Na Slovensku však v najbližšom období zatiaľ neočakávame záporné úroky pre bežných klientov. Pravdepodobnejšie je ich zavedenie pre právnické osoby a podnikateľov.

Takmer 12% čitateľov denníka Pravda odpovedalo, že ak by museli za uložené úspory banke platiť, tak by ich radšej investovali do nehnuteľnosti.

Anketová otázka v denníku Pravda:

Čo by ste urobili, ak by ste za uložené úspory museli vašej banke platiť?
Aká by bol vaša reakcia, keby vám banka dala záporný úrok na uložené peniaze?

vybral/a by som úspory, nechal/a si hotovosť45%
hľadal/a inú banku, ktorá nemá záporný úrok31%
vložil/a by som ich do nehnuteľnosti12%
vložil/a by som ich do investičných produktov9%
neviem2%
nič1%

Na čo si dať pozor pri investícii?

Príčinou neutíchajúcej investičnej horúčky sú historicky najnižšie úrokové sadzby hypotekárnych úverov. Dnes si priemerný klient požičia aj za menej ako 1% ročne, avšak názory odborníkov na budúci vývoj úrokových sadzieb sa rôznia. Investori by vo svojich plánoch mali počítať s rezervou pre prípad navýšenia úrokových sadzieb na 3 až 5 %.

Svoj investičný zámer si môžete overiť v našej investičnej kalkulačke

Najdôležitejší je však správny výber nehnuteľnosti. Mnohí investori si neuvedomujú, že je veľký rozdiel medzi výberom nehnuteľnosti pre vlastné bývanie a na investíciu. Ak uvažujete o investícii do nehnuteľnosti, poradíme Vám najvhodnejší investičný zámer pre Váš rozpočet, akceptovateľnú mieru rizika a čas, ktorý môžete investovaniu venovať. Prepočítame reálnu návratnosť investície a nájdeme nehnuteľnosť, ktorá spĺňa požadované parametre.

Viac o službe privátneho makléra

Uvažujete o predaji nevyužitého bytu, domu, chaty, pozemku v Košiciach a okolí? Vyžiadajte si bezplatný Cenový posudok a poraďte sa s odborníkmi: 0910 584 228 | info@ferovo.sk

Kde všade ste sa o nás dočítali:

Call Now ButtonZavolajte nám