Ceny nehnuteľností 3Q/2023: Pokles ešte zrejme nekončí

Ceny nehnuteľností v 3. štvrťroku 2023 klesli o 2,3 %. Na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov tentokrát výraznejšie klesali ceny domov.

Najviac ceny klesli v Banskobystrickom kraji a v Prešovskom kraji (zhodne -6,2 %), ktorý si drží toto neslávne prvenstvo už 3 predchádzajúce štvrťroky v rade. Výrazné negatívne výsledky sme zaznamenali aj v Košickom kraji.

V medziročnom porovnaní klesli ceny nehnuteľností na Slovensku o 10,1 %. Najvýraznejšie k tomu prispel medziročný prepad cien bytov v okrese Poprad, a to až o 23 %. Oproti cenovému vrcholu v júli 2022 zlacneli nehnuteľnosti o 11,8 %.

Štatistiky zatiaľ nenaznačujú blížiaci sa koniec cenového poklesu. Mesiace opatrného rastu sú zmazané následnými korekciami. Vývoj celkových cien však ďalej nasleduje klesajúci trend.

Úverová štatistika

Priemerná úroková sadzba z úverov na bývanie sa drží okolo hranice 4 %. V porovnaní s letom 2022 je to nárast o takmer 2%. Objem poskytnutých nových úverov je naďalej nízky. V krátkodobom horizonte je pravdepodobný ďalší mierny rast úrokových sadzieb.

Aký bude ďalší vývoj cien?

Realitný trh si postupne hľadá rovnováhu a prispôsobuje sa novým podmienkam. Predávajúci začínajú akceptovať znížené ceny a kupujúci zvýšené úrokové sadzby.

Banky pokračujú vo zvyšovaní úrokových sadzieb, čo komplikuje záujemcom o bývanie prístup k hypotekárnym úverom. V najbližšom období nepredpokladáme znižovanie úrokových sadzieb a teda ani zvýšenú aktivitu na strane dopytu. Môžeme očakávať pokračujúci trend poklesu cien.

ZDROJ: NBS, ferovo.sk SMART

Kde všade ste sa o nás dočítali:

Zavolajte nám