Ceny nehnuteľností 2Q/2023: Pokračujúci pokles cien

V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom klesli inzerované ceny nehnuteľností na Slovensku v 2. štvrťroku 2023 o 2,3 %. V medziročnom porovnaní sú dnes nehnuteľnosti štatisticky lacnejšie o 9%. Realita je však iná.

Ceny klesali vo väčšine krajov, najvýraznejšie však v Prešovskom a Košickom kraji (až o 5%). Výnimkou bol Nitriansky kraj s kvartálnym rastom o 1,3%.

Rastie rozdiel medzi sídliskami a centrom

Skutočný medziročný pokles cien je však až dvojnásobný. Najvýraznejšie sa prejavil na sídliskách a v okrajových častiach Košíc. Byty v centre mesta si uchovali hodnotu lepšie, ale nie tie sa nevyhli 10 až 15% poklesu.

Novostavby stagnujú

Ceny novostavieb stagnujú a developeri sa ich snažia podporiť predajnými akciami. Najmä tí silnejší však zvolia vyčkávaciu taktiku, pretože v blízkej budúcnosti počítajú so zvýšeným dopytom v súvislosti s príchodom automobilky Volvo.

Úverová štatistika

Priemerná úroková sadzba z úverov na bývanie dosiala začiatkom leta úroveň 3,92%. V porovnaní s letom 2022 je to nárast o takmer 2%. Objem poskytnutých nových úverov po mesiacoch silných prepadov zaznamenal mierny rast. Ten však nemusí súvisieť s rastúcou aktivitou na realitnom trhu. V krátkodobom horizonte je pravdepodobný ďalší mierny rast úrokových sadzieb.

Aký bude ďalší vývoj cien?

Súčasný trh je aj vzhľadom na dovolenkovú sezónu mimoriadne slabý.

Investori kupujúci byty na hypotéky  za účelom ich prenájmu sa z trhu prakticky vytratili. Rastúce nájomné a pokračujúci pokles cien bytov ich však čoskoro môže prilákať späť, čo prispeje k rozhýbaniu dopytu.

Rozhodujúce budú však očakávania investorov. Ak trh uverí, že pokles ustal, môže dôjsť k relatívne rýchlemu návratu cien na maximálne úrovne z predošlých mesiacov. Ceny nehnuteľnosti budú musieť dobehnúť rastúcu infláciu.

ZDROJ: NBS, ferovo.sk SMART

Kde všade ste sa o nás dočítali:

Zavolajte nám