Vaše otázky: Stavať alebo čakať? Aký bude vývoj cien stavebných materiálov?

V roku 2021 výrazne rástli ceny stavebných materiálov a nehnuteľností. Aký predpokladáte ďalší vývoj?

Čoho je nedostatok, to je drahé. Rast cien nehnuteľností je dôsledkom výrazne vyššieho dopytu v porovnaní s ponukou. Dopyt vyvolávajú rekordne lacné hypotéky, rozpúšťanie akumulovaných úspor domácností z pandemického obdobia a obavy investorov so zvyšujúcej sa inflácie. Koncoročná inflácia na úrovni 5 % je najvyššia od októbra 2008. Stavebný sektor zápasí s nedostatkom ocele, hliníka aj plastov. Ceny stavebných materiálov vzrástli v niektorých prípadoch aj o desiatky percent. Najvýraznejší nárast sledujeme pri oceli, hliníku, dreve a cemente. Nezanedbateľný je aj vplyv nárastu cien elektrickej energie a ropy.

Pozitívnou správou je, že od leta už sledujeme nárast počtu začatých bytov a vydaných stavebných povolení. Výstavba bytových budov bola v priemere o 8% vyššia ako pred rokom.

Úroveň z roku 2019 sa však stále nedarí dosiahnuť. Celkový počet rozostavaných bytov je ešte stále o 17% nižší ako bol pred pandémiou. Za dlhodobým nedostatkom nových rezidenčných nehnuteľností treba hľadať aj náročné povoľovacie procesy v stavebnom sektore. V rebríčku Doing Business Svetovej banky, ktorý analyzuje náročnosť získania stavebného povolenia, skončilo Slovensko na 146. mieste zo 190 ekonomík sveta. Práve urýchlenie a zjednodušenie tohto procesu by mohlo výrazne napomôcť k vyššej ponuke novostavieb.

Niektorí developeri však z opatrnosti kvôli rastúcim cenám materiálov vyčkávajú s realizáciou nových projektov a čakajú na ich ustálenie.

Trendom ostatných rokov je znižovanie veľkosti nových bytov, čím sa developerom darí korigovať ich rýchlo rastúce ceny. Priemerná veľkosť najžiadanejších nových jednoizbových a dvojizbových bytov klesla za ostatné roky o 7 – 10%. Typický dvojizbový byt je dnes menší o 5 štvorcových metrov.

Odporúčate odložiť stavbu a počkať na zlepšenie dostupnosti a zlacnenie stavebných materiálov?

Po rekordnom zdražovaní stavebných materiálov v uplynulých mesiacoch z dôvodu nerovnováhy medzi ponukou a dopytom očakávame stabilizáciu cien a možno aj zlacňovanie niektorých komponentov.
Pri rozhodovaní o začatí alebo odložení stavby sú však ďalšími kľúčovými faktormi výška úrokovej sadzby hypotekárneho úveru, očakávaná miera inflácie a predpokladaný vývoj miezd v stavebnom sektore. Úrokové sadzby hypoték sú aktuálne hlboko pod mierou inflácie a analytici Národnej banky Slovenska aj Ministerstvo financií predpovedajú v nasledujúcom roku 5% rast miezd.

Rastúca inflácia a vyššie mzdy sa zákonite prejavia v raste cien stavebných prác, preto neodporúčame odkladať stavbu domu.

Stavebníkom odporúčame využiť nízke úrokové sadzby hypoték, ktoré v pomere k vysokej októbrovej inflácii ponúkajú historicky najvýhodnejšie financovanie výstavby a kúpy nehnuteľnosti.

Kým vyššie spomínané faktory stavebník nedokáže ovplyvniť, môže pomerne jednoducho znížiť náklady stavby rodinného domu úpravou projektu alebo použitím lacnejších materiálov. Pri dnešných pomeroch na stavebnom trhu je rozumné počítať s aspoň 20% rozpočtovou rezervou.

Kde všade ste sa o nás dočítali:

Call Now ButtonZavolajte nám