Vývoj cien 3Q / 2019

Podľa komentára Národnej banky Slovenska zo dňa 5. 11. 2019 vzrástla priemerná cena bývania v 3. štvrťroku 2019 oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 3,00 %, čo je najvýraznejší rast cien za posledné 3 roky. Medziročne ceny nehnuteľností na bývanie rástli až o 9,70 % k čomu najvýraznejšie prispel rast cien bytov. Ceny bytov medziročne vzrástli o 10,20 %, ceny domov o 6,50 %.

Vývoj je však v jednotlivých krajoch Slovenska značne diferencovaný. Kým ceny v Žilinskom kraji medziročne vzrástli takmer o 21 %, tak v Košickom kraji pretrváva medziročný pokles priemernej ceny bývania o 3,50 %.

Rýchlejšie rastúca cena bývania ako je rast príjmov domácností negatívne ovplyvňuje aj dostupnosť bývania, ktorá je aktuálne najhoršia v Prešovskom kraji. Čiastočne je to spôsobené novou výstavbou a rastom cien v tatranskom regióne Prešovského kraja.

NBS v nasledujúcich štvrťrokoch očakáva ďalší, ale pravdepodobne miernejší rast priemernej ceny bývania.

Pozrite si aj detailný vývoj cien nehnuteľností v Košiciach

ZDROJ: NBS, NARKS

Uvažujete o predaji nevyužitého bytu, domu, chaty, pozemku v Košiciach a okolí? Vyžiadajte si bezplatný Cenový posudok a poraďte sa s odborníkmi: 0910 584 228 | info@ferovo.sk

Kde všade ste sa o nás dočítali:

Call Now ButtonZavolajte nám