fbpx
Ceny nehnuteľností v Košiciach mierne rastú
Historicky najnižšie úrokové sadzby hypoték

Prečo je správny čas na predaj nehnuteľnosti?

Národná banka Slovenska od 1. januára 2020 opäť sprísni hypotéky. Nové pravidlá sa dotknú klientov, ktorí majú vysoké splátky v pomere k mesačnému príjmu.

Po novom už splátka úveru nebude môcť byť vyššia ako 60 percent čistého príjmu po odpočítaní životného minima. Ide o takzvaný ukazovateľ DSTI (Debt-Service-to-Income). V súčasnosti platí, že splátka môže byť až 80 percent príjmu. NBS týmto opatrením reaguje na rastúce objemy nových úverov a klesajúce úrokové sadzby. Hlavným cieľom návrhu je ochrániť klientov bánk pred nadmerným zadlžovaním a znižovať negatívny vplyv prípadného zhoršenia ekonomiky na domácnosti.

Aký bude dopad na ceny nehnuteľností?

V závere roka očakávame výrazne zvýšený záujem o nové hypotéky, najmä tie bez špecifikovanej nehnuteľnosti, pri ktorých budú mať žiadatelia 6 mesiacov od schválenia úveru na kúpu nehnuteľnosti. Žiadatelia, ktorých úver bude schválený do konca roka 2019 sa takto vyhnú novému obmedzeniu.

Zvýšený dopyt po hypotékach zákonite povedie k vyššiemu dopytu po nehnuteľnostiach a rastu ich cien. Vzhľadom na chronický nedostatok starých aj nových bytov teda môžeme v Košiciach očakávať  v krátkodobom horizonte ďalší rast cien nehnuteľností.Preto ak vlastníte nehnuteľnosť na bývanie a uvažujete o jej predaji, máte v týchto mesiacoch ideálnu príležitosť.

Výnimky z opatrenia

Pre mladých dlžníkov do 35 rokov bude platiť výnimka – päť percent nových úverov môže byť aj pre dlžníkov s DTSI 70 percent. Táto výnimka pre mladých začne platiť až od apríla, dovtedy budú môcť dať banky 15 percent nových úverov s DTSI vyšším ako 60 percent.

Dáta k článku

Uvažujete o predaji nevyužitého bytu, domu, chaty, pozemku? Poraďte sa s odborníkmi: 0910 584 228 | info@ferovo.sk

Call Now Button