Prečo je správny čas na predaj nehnuteľnosti?

Národná banka Slovenska od 1. januára 2020 opäť sprísni hypotéky. Nové pravidlá sa dotknú klientov, ktorí majú vysoké splátky v pomere k mesačnému príjmu.

Po novom už splátka úveru nebude môcť byť vyššia ako 60 percent čistého príjmu po odpočítaní životného minima. Ide o takzvaný ukazovateľ DSTI (Debt-Service-to-Income). V súčasnosti platí, že splátka môže byť až 80 percent príjmu. NBS týmto opatrením reaguje na rastúce objemy nových úverov a klesajúce úrokové sadzby. Hlavným cieľom návrhu je ochrániť klientov bánk pred nadmerným zadlžovaním a znižovať negatívny vplyv prípadného zhoršenia ekonomiky na domácnosti.

Aký bude dopad na ceny nehnuteľností?

V závere roka očakávame výrazne zvýšený záujem o nové hypotéky, najmä tie bez špecifikovanej nehnuteľnosti, pri ktorých budú mať žiadatelia 6 mesiacov od schválenia úveru na kúpu nehnuteľnosti. Žiadatelia, ktorých úver bude schválený do konca roka 2019 sa takto vyhnú novému obmedzeniu.

Zvýšený dopyt po hypotékach zákonite povedie k vyššiemu dopytu po nehnuteľnostiach a rastu ich cien. Vzhľadom na chronický nedostatok starých aj nových bytov teda môžeme v Košiciach očakávať  v krátkodobom horizonte ďalší rast cien nehnuteľností.Preto ak vlastníte nehnuteľnosť na bývanie a uvažujete o jej predaji, máte v týchto mesiacoch ideálnu príležitosť.

Výnimky z opatrenia

Pre mladých dlžníkov do 35 rokov bude platiť výnimka – päť percent nových úverov môže byť aj pre dlžníkov s DTSI 70 percent. Táto výnimka pre mladých začne platiť až od apríla, dovtedy budú môcť dať banky 15 percent nových úverov s DTSI vyšším ako 60 percent.

Dáta k článku

Uvažujete o predaji nevyužitého bytu, domu, chaty, pozemku v Košiciach a okolí? Vyžiadajte si bezplatný Cenový posudok a poraďte sa s odborníkmi: 0910 584 228 | info@ferovo.sk

Kde všade ste sa o nás dočítali:

Call Now ButtonZavolajte nám