Ceny nehnuteľností 4Q/2021: Výrazne nižšia ponuka

V závere roku 2021 vzrástli ceny nehnuteľností medzištvťročne o 6,6 %. Najrýchlejšie rástli ceny v Prešovskom a Bratislavskom kraji.

Medziročne ceny rezidenčných nehnuteľností vzrástli až o 22,1 %. Pokračujúce vysoké tempo rastu cien je dôsledkom poklesu ponuky počas pandémie a výraznej nerovnováhy v porovnaní so silným dopytom. Košický kraj tentokrát nepatril k štatistickým ťahúňom rastu.

Nájomné medziročne rástlo

Nájomné v poslednom kvartáli roku 2021 zaznamenalo prvýkrát od začiatku roku 2020 medziročný rast (2,6 %). Oproti úrovniam spred pandémie je však nájomné ešte stále o 15% nižšie.

Rastie počet bytov aj stavebných povolení

Pozitívnou správou je nárast počtu začatých bytov a vydaných stavebných povolení. Na konci 3. štvrťroku 2021 bolo rozostavaných 80 000 bytov, čo je síce menej ako pred pandémiou, ale o 8 % viac v porovnaní s predošlým rokom. Takýto vývoj je signálom k stabilizácii rastu cien nehnuteľností na strednodobom horizonte.

Aký bude ďalší vývoj?

V roku 2022 očakávame pokračujúci rastúci trend cien nehnuteľností so signálmi pre stabilizáciu na strednodobom horizonte.

Úrokové sadzby hypoték sú naďalej nízke, dopyt po nehnuteľnostiach vysoký a výstavba nových rezidenčných nehnuteľností je v Košiciach nedostatočná. Dostupnosť bývania v Košickom kraji sa vplyvom rastúcich cien a stagnujúcich miezd mierne zhoršuje.

ZDROJ: NBS, ferovo.sk

Kde všade ste sa o nás dočítali:

Call Now ButtonZavolajte nám