Ceny nehnuteľností 3Q/2020: Košický kraj s najvyšším medziročným rastom cien

Ceny nehnuteľností na Slovensku v porovnaní s minulým štvrťrokom rástli  o 3,5 % a medziročne až o 11,8 %. Najrýchlejšie rástli ceny 4-izbových a 2-izbových bytov.

Najvyšší medziročný rast v Košickom kraji

Po prudkom raste v 2. štvrťroku sa dynamika cien v Košickom kraji výrazne spomalila a ceny nehnuteľností medzištvrťročne rástli “iba” o 5%. Košický kraj si však zachoval najvyšší medziročný rast cien, a to až o  35 %.

Na druhej strane, skutočný vývoj miezd bol lepší, než boli očakávania analytikov. Z tohto dôvodu sa dostupnosť bývania nezhoršila v takej miere, ako sme predpokladali. V Košickom kraji máme však naďalej relatívne najmenej dostupné  bývanie.

Prečo ceny rastú?

Dôvodom pre doterajší rast cien sú pozitívne očakávania, že kríza spojená s pandémiou čoskoro pominie. Otázkou je, či bude tento optimizmus naďalej pretrvávať a do akej miery sa jeho potenciálna zmena podpíše na aktivite na realitnom trhu.

Ďalším dôvodom je vývoj ponuky nehnuteľností na bývanie. Dáta z odvetvia stavebníctva pôsobia pesimisticky. Počet dokončených bytov (vrátane bytov v rodinných domoch) bol v 2. štvrťroku 2020 o vyše 6 % nižší, než v rovnakom období v predchádzajúcom roku, počet začatých bytov klesol takmer až o 19 %.

Produkcia bytových budov klesla v auguste o 21 %, predtým v júli sa znížila o 16,6 %.

Nájomné klesá

Priemerná cena nájomného pokračovala v klesajúcom trende. Nájomné v 3. štvrťroku síce pokleslo, avšak v podstatne menšej miere než naposledy. V Košiciach je táto situácia spôsobená najmä výpadkom krátkodobého prenájmu spojeného s turizmom (airbnb, booking) a nižším počtom zahraničných študentov.

Aký bude ďalší vývoj?

Z krátkodobého hľadiska neočakávame zvyšovanie úrokových sadzieb hypoték, znižovanie miezd, ani nárast stavebnej produkcie bytov. Vysoký dopyt vyvolaný lacnými hypotékami a malá ponuka bytov budú spoločne tlačiť ceny nehnuteľností smerom nahor.

Rozhodujúca bude nálada a aktivita na realitnom trhu v spojitosti s pandémiou a pokračovanie záchranných balíkov pre rizikové skupiny obyvateľov.

ZDROJ: NBS, Štatistický úrad

Uvažujete o predaji nevyužitého bytu, domu, chaty, pozemku v Košiciach a okolí? Vyžiadajte si bezplatný Cenový posudok a poraďte sa s odborníkmi: 0910 584 228 | info@ferovo.sk

Kde všade ste sa o nás dočítali:

Call Now ButtonZavolajte nám