Ceny nehnuteľností 1Q/2021

Ceny nehnuteľností začiatkom roka 2021 medzikvartálne vzrástli o 4,2%, v medziročnom porovnaní až o 15 %. Aký bude ďalší vývoj?

Košice už nerástli najrýchlejšie

Štvrťročný rast ponukových cien nehnuteľností bol tentokrát v jednotlivých krajoch pomerne vyrovnaný. Najpomalšie rástly ceny v Banskobystrickom a Prešovskom kraji a naopak najrýchlejšie v Trenčianskom (5,7 %) a Nitrianskom kraji (4,9 %).

Dostupnosť bývania sa mierne zhoršuje

Pokračujúci rast cien nehnuteľností v kombinácii s pomalším tempom rastu miezd naďalej zhoršuje dostupnosť bývania. V úrokových mierach hypotekárnych úverov neočakávame žiadne výrazné zmeny a naďalej sa držia okolo svojho historického minima. Košický kraj dlhodobo patrí k regiónom s najhoršou dostupnosťou bývania.

Menej nových bytov

Koncom roka 2020 bolo najmenej rozostavaných bytov od prvej polovice roku 2018 a výstavba bytových budov medziročne poklesla o 10 %. S týmto poklesom korešponduje aj pokles stavebných povolení.

Nájomné klesá

Hoci ceny nehnuteľností rástli, nájomné medzikvartálne kleslo o 3,6% a medziročne až o 15%.

Domácnosti viac sporia

Zaujímavým trendom je zvýšenie tempa rastu vkladov domácností. Významný podiel týchto úspor môže slúžiť ako podklad na investície, čo v našich podmienkach najčastejšie znamená investovanie do nehnuteľností s cieľom ich prenájmu.

Aký bude ďalší vývoj?

Veľmi nízka ponuka nehnuteľností a klesajúce úrokové sadzby hypoték naďalej podporujú rastúci trend cien nehnuteľností. Výstavba nových bytov medziročne klesla o 10 %. Dopyt po nehnuteľnostiach je mimoriadne silný, podporí ho aj trend rastúcich úspor a v blízkom čase neočakávame jeho nasýtenie.

ZDROJ: NBS

 

Uvažujete o predaji nevyužitého bytu, domu, chaty, pozemku v Košiciach a okolí? Vyžiadajte si bezplatný Cenový posudok a poraďte sa s odborníkmi: 0910 584 228 | info@ferovo.sk

Kde všade ste sa o nás dočítali:

Call Now ButtonZavolajte nám