Ceny nehnuteľností 2Q/2021

V 2. štvrťroku 2021 sledujeme v Košiciach miernu korekciu ponukových cien, avšak ceny nehnuteľností na Slovensku vzrásli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 6,4 %. Najvýraznejší rast zaznamenal Bratislavský a Trenčiansky kraji.

V porovnaní s rokom 2020 sú ceny nehnuteľností na bývanie na Slovensku o 18,6 % vyššie. Výrazne rástli ceny rodinných domov.

V Košiciach štatisticky ceny klesali

Pri pohľade na ceny inzerovaných nehnuteľností sa Košičanom až nebude chcieť veriť, že štatisticky ceny nehnuteľností na bývanie v Košickom kraji oproti predchádzajúcemu štvrťroku klesli o 4%.

Otváranie ekonomicky, očakávaný nárast miezd

Mierne rastúce mzdy súvisiace s otváraním ekonomiky v kombinácii s  korekciou rastu cien nehnuteľností vytvorili podmienky na dočasné zlepšenie dostupnosti bývania v Košiciach. Dostupnosť bývania sa vo väčšine krajov preto zhoršuje menej ako by naznačoval samotný rast cien.

Pozitívne správy v stavebnom sektore

Začiatkom roka 2021 v dôsledku pokračujúcej pandémie klesal počet začatých, dokončených aj rozostavaných bytov. Pozitívnou správou však je, že sa mierne zvýšil počet vydaných stavebných povolení. Začiatkom leta však už výstavba bytových budov bola v priemere o 5 % vyššia v porovnaní s minulým rokom. Oproti roku 2019 ale stále zaostáva približne o 4,7 %.

Nájomné po dlhšom čase opäť rastie

Nájomné v 2. štvrťroku najmä vďaka uvoľneniu opatrení a pozitívnym očakávaniam po dlhšej dobe medzikvartálne rástlo o 5,5 %. Medziročne je nájomné stále pod svojím priemerom, avšak v najbližších mesiacoch očakávame jeho postupný rast k priemerným hodnotám.

Hypotéky lámu rekordy

Rast objemu úverov bol v máji 2021 najvyšší od roku 2006. Úrokové sadzby sú naďalej blízko historických miním.

Aký bude ďalší vývoj cien nehnuteľností?

V roku 2021 neočakávame žiadnu zmenu v aktuálnom rastúcom trende. Mierny pokles v 2. štvrťroku v Košickom kraji považujeme skôr za štatistickú korekciu a predpokladáme ďalší rast cien nehnuteľností.

Úrokové sadzby hypoték sú naďalej nízke, dopyt po nehnuteľnostiach vysoký a výstavba nových rezidenčných nehnuteľností je v Košiciach mimoriadne obmedzená. Dopyt posilnia rastúce úspory a predpokladaný mierny nárast miezd.

ZDROJ: NBS, ferovo.sk

 

Uvažujete o predaji nevyužitého bytu, domu, chaty, pozemku v Košiciach a okolí? Vyžiadajte si bezplatný Cenový posudok a poraďte sa s odborníkmi: 0910 584 228 | info@ferovo.sk

Kde všade ste sa o nás dočítali:

Call Now ButtonZavolajte nám